Rola prac murarskich przy budowie domu
Wzniesienie domu jednorodzinnego wymaga wykonania wielu kolejnych etapów prac. Składają się na nie roboty ziemne, konieczne do przygotowania terenu pod realizację inwestycji, a także fundamentowanie. W większości przypadków struktura nośna konstrukcji jest stawiana dzięki robotom murarskim. Pozwalają one na przystąpienie do montażu więźby dachowej, a po ułożeniu pokrycia na osiągnięcie stanu surowego otwartego. Choć wszystkie zadania składają się na ostateczny efekt, to jakość pracy ekipy murarskiej trzeba zaliczyć do najistotniejszych. Ważna okaże się więc współpraca ze sprawdzoną firmą budowlaną. W Szamotułach robotami murarskimi zajmuje się przedsiębiorstwo Jarosława Anioła z Dęborzyc. Przekonajmy się, co warto wiedzieć o pracach murarskich i zobaczmy, dlaczego ich prawidłowa realizacja jest tak istotna.
Co trzeba wiedzieć o pracach murarskich?
Elementy nośne każdej budowli mogą być wykonywane w różnych technologiach, jednak w przypadku domów jednorodzinnych oraz niewielkich budynków użytkowych największą popularnością cieszy się murowanie ścian. Proces ten polega na łączeniu elementów w postaci klasycznej cegły ceramicznej albo pustaków czy bloczków, w tym również robionych z materiałów lekkich np. gazobetonu. Do spajania poszczególnych komponentów niezbędne okaże się użycie odpowiedniej zaprawy. Musi się ona cechować dobrą adhezją do konkretnych powierzchni, a także po stwardnieniu dawać zbliżoną do danego materiału wytrzymałość na ściskanie, ponieważ gwarantuje to zachowanie spójności konstrukcji. W ramach prac stawiane są zwykle zarówno ściany fundamentowe, jak i nośne, a także część ścian działowych.
Co jest ważne przy murowaniu?
Podstawowym zadaniem podczas murowania jest dbanie o właściwe wypoziomowanie elementów, a także utrzymanie pionu. Równie istotne okaże się wykorzystanie odpowiednich nadproży, by całość zachowała konieczną wytrzymałość. Warto też mieć na uwadze, że cały proces nie obejdzie się bez zastosowania hydroizolacji poziomych i pionowych.