Czym charakteryzują się domy w zabudowie bliźniaczej?
Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, trzeba podjąć wiele decyzji wypływających na późniejszą eksploatację, komfort oraz koszty użytkowania budynku. Wśród najważniejszych kwestii znajdzie się określenie metrażu, ilości kondygnacji oraz preferencji co do liczby pomieszczeń i ich rozkładu, a także typu dachu czy wreszcie wskazanie swoich oczekiwań względem wyglądu budowli. Kluczową sprawą będzie jednak wybór między domem wolnostojącym a bliźniakiem. Pomocą może się okazać fachowa porada wybranej firmy budowlanej. W Szamotułach najlepszym wykonawcą okaże się przedsiębiorstwo Jarosław Anioła – Firma Budowlana. Przekonajmy się, czym są bliźniaki i sprawdźmy, kiedy warto je stawiać.
Co wyróżnia domy w zabudowie bliźniaczej?
Budynki w zabudowie bliźniaczej to dwa obiekty, które są ustawiane w granicach sąsiadujących ze sobą działek. Buduje się je w taki sposób, że stykają się one swymi ścianami na całej ich długości. Nie stanowią jednej całości konstrukcyjnej i nie mają żadnych elementów wspólnych. Każdy z domów ma odrębne instalacje – kanalizację, system centralnego ogrzewania oraz rury wodne, a także wentylację. Obsługują je też oddzielne systemy odprowadzania ścieków oraz przyłącza gazu i prądu. Każdy z obiektów ma własną więźbę dachową oraz pokrycie. Z reguły jednak domy tego typu są do siebie bardzo podobne, nierzadko stanowiąc swoje lustrzane odbicia. Zazwyczaj są też ujednolicone stylistycznie – stosuje się takie same wykończenia ścian, materiały pokryciowe i stolarkę okienną.
Dlaczego warto decydować się na budowę bliźniaka?
Korzyścią z wyboru zabudowy bliźniaczej będzie możliwość lepszego wykorzystania powierzchni działki, ponieważ w innej sytuacji budynki musiałyby być odsunięte od granicy posesji. Takie rozwiązanie będzie więc idealne, gdy inwestor dysponuje działką o niewielkiej szerokości. Bliźniaki często są budowane przez osoby ze sobą spokrewnione, ponieważ ułatwia to podtrzymywanie bliskich relacji.