Co obejmuje stan surowy zamknięty?
Jeśli dom osiąga stan surowy zamknięty, to oznacza, że zostały wykonane wszystkie prace konstrukcyjne i nadszedł czas na stolarkę oraz prace wykończeniowe. Jest to trzeci etap budowy domu. Chociaż nie ma jednoznacznej definicji, co obejmuje ta faza, zazwyczaj polega ona na wykonaniu instalacji, montażu okien i drzwi oraz różnych pracach wykończeniowych i porządkowych. Przeczytaj nasz krótki wpis, a dowiesz się, jakie konkretnie prace wchodzą w skład trzeciego etapu budowy domu.
Ponieważ żadne przepisy nie regulują kwestii, czym dokładnie jest stan surowy zamknięty, dla przyszłego właściciela domu niezwykle ważne jest, aby w umowie z wykonawcą określić szczegółowo zakres wszystkich robót. W praktyce zwykle stan surowy zamknięty oznacza, że gotowe są już:
- ławy i ściany fundamentowe,
- piwnice,
- ściany,
- stropy i dach,
- więźba i pokrycie dachowe,
- drzwi i okna.
Większość inwestorów stara się, by etap ten osiągnąć przed nadejściem zimy. Budynek w takim stanie może poczekać do wiosny na kontynuowanie prac, które będą polegały na wykonaniu ważnych prac instalacyjno-wykończeniowych, m.in. montażu instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych i gazowych, montażu ścianek działowych, nałożeniu tynków, wykonaniu szlichty i izolacji oraz położenie posadzki, montażu bramy garażowej oraz ogrodzenia. Niektóre prace wykończeniowe można także prowadzić zimą, o ile zostanie zapewnione prowizoryczne choćby ogrzewanie i oświetlenie. Jest to konieczne nie tylko ze względu na zdrowie pracowników, ale zalecenia producentów materiałów budowlanych.
Jaki jest koszt budowy do stanu surowego zamkniętego?
Koszt budowy domu zależy nie tylko od jego powierzchni, ale także zakresu prac. Niektórzy właściciele decydują się na najbardziej podstawowe prace, inni już na tym etapie inwestują duże pieniądze. Specjaliści oceniają, że stan surowy zamknięty to zwykle około 40% całej inwestycji. Przykładowo koszt budowy domu o powierzchni ok. 100 m² do stanu surowego zamkniętego wynosi ok. 150-180 tys. zł.